Loading Events

Organizatorem Konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz ze wsparciem Zakładu Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza i Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”. Rolę koordynatora realizacji zadań związanych z organizacją Konferencji pełni Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem wydarzenia jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. Wierzymy, że utworzenie płaszczyzny dla przeprowadzenia dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy gospodarczych i studentów, przyczyni się do rozwoju dorobku naukowego w tym obszarze wiedzy.

Jednym z głównych wątków tegorocznych dyskusji będzie ocena bezpieczeństwa energetycznego państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej oraz analiza zmian zachodzących w globalnej polityce energetycznej w skutek wojny w Ukrainie z wyciągnięciem wniosków dla Polski i Europy Zachodniej. Planujemy analizę geoekonomicznego wymiaru kryzysu i kwestii związanych z wykorzystaniem ekonomii do celów politycznych oraz geopolitycznych.

Tematyką VII edycji Konferencji będzie również kontynuacja – podjętej w poprzednich edycjach – dyskusji naukowej o: polityce dostaw gazu ziemnego, ropy naftowej i wodoru; elektromobilności; energetyce wiatrowej offshore; cyberbezpieczeństwie i bezpieczeństwie informacji w sektorze energetycznym; stabilności systemów zaopatrzenia w energię, surowce oraz paliwa w aspekcie współczesnych zagrożeń sabotażowych i terrorystycznych; energetyce jądrowej; odnawialnych źródłach energii; nowych technologiach w sektorze energetycznym ze szczególnym uwzględnieniem magazynów energii; a także o źródłach elastyczności i ich znaczeniu dla systemu elektroenergetycznego.

Jeden z paneli będzie poświęcony patronowi roku 2022 – Ignacemu Łukasiewiczowi (farmaceuta, przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, który większą część swojego życia spędził właśnie w okolicach Rzeszowa).

Ponadto, podczas Konferencji zostanie rozstrzygnięta II edycja Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd oraz odbędzie się wręczenie Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w dziedzinie bezpieczeństwo energetyczne. Laureatami do tej pory byli przedsiębiorcy, politycy czy urzędnicy m.in. dr Piotr Naimski, Lars Lilleholt (Minister Energii i Klimatu Królestwa Danii), dr Michał Kurtyka, Piotr Woźniak, Theodore J. Garrish (amerykański menedżer i polityk) czy Dawid Cycoń.

– W tym roku głównym tematem naszych paneli będzie po raz kolejny transformacja energetyczna. Chcemy pokazać nie tylko jej konieczność i nieuchronność ale także korzyści, które można dzięki transformacji osiągnąć – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji. – Transformacja dotyczy każdego obywatela, każdego samorządu, większych i mniejszych przedsiębiorstw, wreszcie całych krajów i podmiotów międzynarodowych jak Unia Europejska. W zagadnienia transformacji wpisują się właściwie wszystkie tematy dotyczące energetyki, jak na przykład prace na rzecz budowy polskiej elektrowni atomowej, gospodarka wodorowa czy elektromobilność.

Details

Start:
September 12
End:
September 13
Website:
https://www.instytutpe.pl/konferencja2022/

Venue

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Poland + Google Map

Organizers

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza