Najnowsza niemiecka aukcja lądowej energetyki wiatrowej przyniosła 2,7 GW nowych mocy, co stanowi znaczący krok w kierunku realizacji krajowych celów w zakresie energii odnawialnej na rok 2030. Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) ustaliła średnią cenę wykonania na poziomie 73,30 EUR/MWh, zgodnie z poprzednimi przetargami.

Rekordowy udział, korzystne odwrócenie trendu

Spośród 239 zgłoszonych projektów 230 zapewniło sobie dotacje, co oznacza pierwszą nadsubskrypcję aukcji od lutego 2022 roku. Łączny wolumen ofert przekroczył 2,9 GW, przekraczając roczny cel ekspansji wynoszący 2,5 GW. Klaus Müller, prezes Bundesnetzagentur, pochwalił wynik: „Ten przetarg jest rekordowy. Wolumen ofert w tej rundzie jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej”.

Ceny ofertowe w aukcji wahały się od 5,73 do 7,35 eurocentów za kilowatogodzinę (ct/kWh), a średnia przyznana cena wyniosła 7,33 ct/kWh, nieco poniżej maksymalnej dozwolonej ceny 7,35 ct/kWh, dodał.

Postęp w realizacji celów energetycznych na 2030

Niemcy zamierzają niemal podwoić swoją moc lądowej energetyki wiatrowej do 115 GW do 2030 r., z obecnych 62,1 GW. Osiągnięcie tego celu jest kluczem do osiągnięcia celu, jakim jest 80% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku.

Chociaż nadsubskrypcja wskazuje na rosnące zaufanie, nadal istnieją wyzwania, takie jak poprawa pozwoleń i przepustowości sieci. Niemniej jednak aukcja ta sygnalizuje, że Niemcy są na dobrej drodze do przyspieszenia transformacji energetyki odnawialnej, w której kluczową rolę odgrywa lądowa energetyka wiatrowa.

Źródło: bundesnetzagentur.de/